Ja bērnībā jūsu jūtas tika ignorētas: atjaunojam kontaktu ar sevi

edzive

Emocionāli nepilnvērtīgās ģimenēs vecāki bērna pārdzīvojumus uzskata par lieku neērtību sev un sūta bērnam ziņu: “Tavas jūtas neko nenozīmē”. Ja jūs bērnībā esat saņēmuši šādu “vēstījumu”, tad jums neizbēgami ir nācies adaptēties. Kā atjaunot kontaktu ar sevi?

“Jums ir nācies norobežoties no visdziļākās, vispersoniskākās sevis izpaušanas: no emocijām, kurām būtu jūs jāstimulē, jāmotivē, jāvirza un jāsaista ar citiem. Tagad, pieaugušā vecumā jūs saskaraties ar sekām: neprotiet just, neizprotiet savus pārdzīvojumus un apspiežat vairumu no tiem”, – skaidro psihoterapeite Džonisa Veba.

Sekas nevērībai pret bērna emocionālajām vajadzībām var izpausties visu mūžu. Taču visu var labot! Tam būs nepieciešams ne mazums laika un pūļu. Tomēr rezultāts būs tā vērts. Lūk, būs 6 ieradumi, kurus vajadzētu izstrādāt, ja esat auguši emocionāli nepilnvērtīgā ģimenē, kur jūsu jūtas tika ignorētas un apspiestas. 

Lasi arī: Veids, kā var ļoti daudz uzzināt par cilvēku

1.Pievērsiet uzmanību savām jūtām

“Jūs esat izauguši vidē, kur emocijas bija aizliegtas, un, lai izdzīvotu, jums tās nācās apspiest. Jūs tikāt mācīti ignorēt visu, kas notiek dvēselē. Svarīgākais solis uz izdziedināšanos slēpjas tajā, lai atgrieztu emocijas savā dzīvē,” – skaidro Džonisa Veba.

Izstrādājiet ieradumu ieklausīties sevī un savā ķermenī. Ievērojot savas emocijas, jūs varēsiet laikus atpazīt tajās slēptos vēstījumus, labāk iepazīsiet sevi, iemācīsieties pieņemt lēmumus, kas atspoguļo jūsu patiesās vēlmes. 

2.Pirmajā (un arī pēdējā) vietā ir ieklausīšanās sevī

“Jūs tikāt iemācīti ignorēt savus pārdzīvojumus, savs nojautas un instinktus. Tāpēc jūs nezināt, vai varat sev uzticēties. Iespējams, jūs esat raduši paļauties uz citu viedokli, idejām un padomiem. Vai arī daudz ko atstājat pašplūsmā,” – saka Veba.

Vispirms ir jāiemācās klausīties sevī, savos instinktos. Jā, protams, var vākt informāciju un jautāt padomu citiem, bet gala lēmums vienmēr būs jāpieņem jums pašiem.

Take these 7 steps to practice unconditional self love

3.Centieties gūt baudījumu no dzīves

“Pētījumi parāda, ka bērniem, kas auguši emocionāli nepilnvērtīgās ģimenēs, pusaudžu vecumā izrādās nepilnvērtīgi attīstīta smadzeņu daļa, kas atbild par baudas izjūtu,” – skaidro Džonisa Veba.

To attīstīt var arī pieaugušā vecumā. Būs nepieciešams ieklausīties sevī, apzināties, kas jums pa īstam patīk, kas jums sniedz baudu un apmierinājumu, un aktīvi censties to sasniegt, negaidot likteņa dāvanas. 

4.Neļaujieties impulsiem

“Ja jūs daudzus gadus esat bijuši norobežoti ar neredzamu sienu  paši no savām jūtām, jūsu emocionālā pasaule noteikti ir haotiska un dezorganizēta. Nevadāmu pārdzīvojumu iespaidā jūs pieņemat neveiksmīgus lēmumus, kurus vēlāk nožēlojat. Bet pieļaujot kļūdu, nespējat sev to piedot,” – tā Veba.

Ir ārkārtīgi svarīgi mācīties paškontroli, reizēm sevi piespiežot darīt to, ko negribas, bet vajag sevi arī apturēt, kad emocijas vedina uz neapdomīgu rīcību. Pārvarot instinktīvas vēlmes un trenējot smadzenes, jūs mācāties sevi kontrolēt.

5.Praktizējiet pozitīvu sevis iedvesmošanu

Pozitīva pašiedvesma labi palīdz tikt galā ar emocionālām problēmām. Izstrādājiet sev tādu ieradumu, un jūsu pūliņi ar uzviju attaisnosies. Grūtās, biedējošās situācijās, kad jūs sagaida smagi pārbaudījumi, runājiet paši ar sevi, izrunājiet rīcības plānu, atgādiniet sev, ka esat uz daudz ko spējīgi, atkārtojiet pozitīvās “mantras”, noliedziet negatīvās domas.

Variantu var būt bezgalīgi daudz, un ir jāpiemeklē, kas der tieši jums. Lūk, daži pozitīvas sevis iedvesmošanas piemēri:

  • “Tu spēsi!”
  • “Tu esi svarīgs, tavai rīcībai ir nozīme”
  • “Tev ir tiesības apmierināt savas patiesās vajadzības”
  • “Saki to, ko domā! Tieši tagad!”

6.Mācieties novilkt robežas un pateikt “nē”

Daudziem cilvēkiem, kas ir auguši emocionāli nelabvēlīgās ģimenēs, mēdz būt grūti pateikt “nē”. Jums tas liekas nepareizi, egoistiski, nākas pašiem sev attaisnoties? Patiesībā tā nemaz nav. Jums ir tiesības pateikt “nē” jebkurā situācijā, un, jo biežāk jūs tajā praktizēsieties, jo vieglāk būs to darīt.

Sakot: “Nē, es nevaru jums palīdzēt”, “Nē, esmu aizņemts”, “Nē, mani tas neinteresē”, jūs pasargājat savas personīgās robežas, atbrīvojiet spēku un laiku savas iekšējās emocionālās pasaules izdziedināšanai.

Jums varētu patikt